ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
FNL
Premier Liga | FNL | FNL 2 Gruppa 1 | FNL 2 Gruppa 2 | FNL 2 Gruppa 3 | FNL 2 Gruppa 4 | latest | squads | Kubok

ROUND12345678910111213141516171819
20212223242526272829303132333435363738

Season archive

GamesGoalsHDA
1603782.367245.00%4125.62%4729.38%

League table
2021/22OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
++1=FC Orenburg1611142712+1534LWWW10802187631295
++2+2Alania169523517+1832WWWX6600173103521814
3=Torpedo168713114+1731XXXL105502510632164
4-2Fakel169342614+1230LWLW97201747214910
5=SKA-Khabarovsk168441914+528LXWW8503978341107
6+1Neftekhimik168352513+1227WLXW8413168842295
7+1Veles168352014+627WWOL8431127840487
8-2Spartak-2168171823-525LLWL941410117403812
9=KamAZ166551514+123XWOL105141211614133
10+2Akron Tolyatti166461616+022WWWW8422968224710
11+2Baltika164931715+221WXLX71606593331110
12-2Rotor164931714+321XXXW8161668332118
13+3Olimp Dolgoprudnyi165561315-220WXWW7331759225610
14-3FK Krasnodar-2165471521-619LLXL74211069126515
15-1Tom165382127-618XLLW631288102261319
--16-1Yenisey Krasnoyarsk165382129-818XWLL723291193061218
--17=Tekstilschik163581222-1014XLWO831411128044110
--18+1Metallurg Lipetsk1633101337-2412WXLO81347128206625
--19-1Volgar Astrakhan162311721-149LLLL8116298125512
--20=Kuban1622121026-168LLLL81073168125710

Top Scorers
11
David KARAEV (SKA-Khabarovsk, 6p)

Amur KALMYKOV (Torpedo)
9
Joel FAMEYEH (FC Orenburg, 3p)
8+1Aleksandr YUSHIN (Neftekhimik)
7
Maksim MAKSIMOV (Fakel, 1p)

Mukhammad SULTONOV (Torpedo)
+1Aleksandr STAVPETS (Tom, 5p)
6
Batraz GURTSIEV (Alania)

Yan KAZAEV (Baltika)
5
Igor LEBEDENKO (Torpedo)
+1Andrea CHUKANOV (Rotor, 1p)

Vladislav SHITOV (Spartak-2)

Islam MASHUKOV (Alania)

Aleksandr GAGLOEV (KamAZ, 1p)

Nikita KIRSANOV (Tom)

Roman YANUSHKOVSKY (KamAZ)
+1Konstantin BAZELYUK (Akron Tolyatti, 1p)
+1Artur ARUSTAMYAN (Metallurg Lipetsk)

Roman AKBASHEV (Fakel)
4
Aleksandr KOROTAEV (Olimp Dolgoprudnyi, 1p)

Kamil MULLIN (Rotor)
+1Nikolai GIORGOBIANI (Alania)

Gocha GOGRICHIANI (Tekstilschik)

Igor SHKOLIK (Rotor)

Valeri KICHIN (Yenisey Krasnoyarsk, 4p)

Khyzyr APPAEV (Fakel)
Results
Saturday, 9 October 2021
16Torpedo1-1KamAZ

66Pomerko
68Teslenko
16Alania1-0FC Orenburg

77Giorgobiani
16Tekstilschik1-1Tom

68Moseichuk
47(p)Stavpets
16Yenisey Krasnoyarsk1-1Rotor

80Ivanov
5Chukanov
16Kuban0-2Neftekhimik


78Yushin

90Emelyanov
16SKA-Khabarovsk0-2Baltika


51Popov

77Lazarev
16Volgar Astrakhan0-2Metallurg Lipetsk


34Kutin

40Arustamyan
16Olimp Dolgoprudnyi2-0Fakel

67Yanov
74Adah
16Spartak-20-1Akron Tolyatti


27Bazelyuk
16Veles3-1FK Krasnodar-2

36Stamenković
49Isaenko
63Batsuev
83Vulfov