ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Premier Liga
FNL | FNL 2 Gruppa 1 | FNL 2 Gruppa 2 | FNL 2 Gruppa 3 | FNL 2 Gruppa 4 | latest | squads | Kubok

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoalsHDA
2406392.6610443.33%5924.58%7732.08%

League table
2021/22OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=Zenit3019836628+3865LXWW1513114315156722313
2+1PFC Sochi3017585430+2456WOWW158342916159242514
3-1Dinamo3016595341+1253LXLL157352519159242822
4+1FK Krasnodar3014884230+1250XWXW158341913156542317
5-1CSKA30155104229+1350WLLL15933249156271820
6=Lokomotiv3013984339+448WXWL159242517154741822
7+1Akhmat30133143638-242XWWW159062317154381321
8-1Krylia Sovetov30125133936+341LLWL157352515155281421
9+1Rostov30108124751-438LWOL156272826154651925
10-1Spartak30108123741-438LXWW156542217154381524
11=Nizhny Novgorod3089132639-1333WOLX154381219154651420
12+2Ural3089132735-833WWLW153661114155371621
-13-1Khimki30711123447-1332WLLX154832119153391328
-14+1Ufa30612122940-1130WWOX153841617153481323
--15-2Rubin3085173456-2229LLLL155281925153391531
--16=Arsenal3058173059-2923LLXX1537517221521121337

Results
Saturday, 21 May 2022
30Dinamo1-5PFC Sochi
30CSKA4-0Rostov
30Krylia Sovetov0-1Lokomotiv
30Rubin1-2Ufa
30Arsenal1-2Ural
30Khimki2-1Spartak
30FK Krasnodar1-1Akhmat
30Nizhny Novgorod1-0Zenit
Play-offs
Wednesday, 25 May 2022
l1SKA-Khabarovsk1-0Khimki
l1FC Orenburg2-2Ufa
Saturday, 28 May 2022
l2Khimki3-0SKA-Khabarovsk3-1
l2Ufa1-2FC Orenburg3-4

Top Scorers
19
Gamid AGALAROV (Ufa, 6p)
14+3Mateo CASSIERRA (PFC Sochi)

Dmitri POLOZ (Rostov, 5p)
12
Fedor SMOLOV (Dinamo, 2p)
11
Artem DZYUBA (Zenit, 1p)
10
Eric BICFALVI (Ural)

Daniil FOMIN (Dinamo, 7p)

Ivan SERGEEV (Zenit, 2p)
+1Denis GLUSHAKOV (Khimki, 5p)
9
Vladislav SARVELI (Krylia Sovetov)
+1Rifat ZHEMALETDINOV (Lokomotiv)

Daniil UTKIN (Akhmat)

Aleksandr SOBOLEV (Spartak, 4p)
8
YUSUF Yazici (CSKA, 2p)
+1Mohamed KONATÉ (Akhmat, 1p)
+1Artur YUSUPOV (PFC Sochi, 2p)

Anders DREYER (Rubin, 1p)
+1Eduard SPERTSYAN (FK Krasnodar, 3p)

MALCOM Filipe (Zenit)

Nikolai KOMLICHENKO (Rostov, 2p)
+1Nikolai KALINSKY (Nizhny Novgorod, 4p)

CLAUDINHO (Zenit, 1p)