ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Superettan
Allsvenskan | Superettan | Ettan Norra | Ettan Södra | 2024 | squads | Svenska Cupen

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoalsHDA
962222.314344.79%2930.21%2425.00%

League table
2024OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1Landskrona12831207+1327WWWL5410917421116
2Degerfors126422113+822WWXW6411137623186
32Sandviken126331713+421WWWO6501114613269
41Öster125521610+620XLWW633093622277
51Utsikten125431411+319LLWW632173622278
6Brage125341110+118LWLL531153722367
7Trelleborg125341212+018WLWW733197520335
81Helsingborg124531311+217WWLL714256531185
91Skövde AIK12435915-615LXLW6222346213611
10Gefle123451719-213LLWL73221310502349
112Östersund123451115-413XLWW522177712448
121Oddevold123451116-513LXLL5221547124612
131Örebro123361216-412LXLL631297602439
141Varbergs BoIS123361318-512WXXW621389612359
151Örgryte122461519-410XWLL7124910512269
16GIF Sundsvall122371017-79XLLO622278601539

Top Scorers
6
Frederik IHLER (Landskrona)

Gustav LINDGREN (Degerfors)

Kalle HOLMBERG (Örebro)
+1Edi SYLISUFAJ (Örgryte)
5
Pashang ABDULLA (Degerfors)

Assad AL HAMLAWI (Oddevold)

Filip TRPCEVSKI (Utsikten)
4
Yaqub FINEY (GIF Sundsvall)

Alibek ALIEV (Öster)

Robin BOOK (Utsikten)

James KIRBY (Sandviken)

Ieltsin CAMÕES (Brage)

Jacob HJELTE (Gefle)
3
Taylor SILVERHOLT (Helsingborg)

Emil ENGQVIST (Sandviken)

Adam BERGMARK WIBERG (Öster)

Isak BJERKEBO (Varbergs BoIS)
+1Adam EGNELL (Landskrona)

Leo ENGLUND (Gefle)

Mamudo MORO (Skövde AIK)

Kofi ASARE (Landskrona)
+1Dijan VUKOJEVIC (Degerfors)
+1Hady KARIM (Trelleborg)

Wilhelm LOEPER (Helsingborg)

John JUNIOR (Sandviken)

Vladimir RODIĆ (Öster)
Results
Friday, 14 June 2024
12Örgryte1-1GIF Sundsvall

19Sylisufaj
63Palomino
Saturday, 15 June 2024
12Gefle1-2Landskrona

12Capotondi
32Egnell

78Karlsson
12Skövde AIK0-2Degerfors


64Diaby

66Vukojevic
12Utsikten0-1Varbergs BoIS


70Jansson
Sunday, 16 June 2024
12Öster1-1Östersund

90Seger
81Ordonez
12Helsingborg1-0Örebro

29Rasmussen
12Sandviken2-0Oddevold

12Al-Hamawi
90Mahammed
Monday, 17 June 2024
12Trelleborg1-0Brage

83Karim