ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Superettan
Allsvenskan | Superettan | Ettan Norra | Ettan Södra | 2024 | squads | Svenska Cupen

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoalsHDA
641422.212945.31%2335.94%1218.75%

League table
2024OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1Landskrona8530144+1018OWWW431071422073
2Brage8431107+315XWWL321042522165
3Öster8341116+513XWOX422061412155
4Utsikten8341117+413XXWL422062412155
53Degerfors83321411+312WLLX430195403156
61Oddevold833278-112XLWO422042411236
71Helsingborg825198+111OXWO404044421154
81Örebro832399+011OWXW430174402225
91Sandviken83231012-211WXLX430163402249
101Skövde AIK832359-411WLLO422020410339
111Gefle8242109+110WWOX522197302112
123Trelleborg823367-19OXWX513155310212
13GIF Sundsvall8215610-47LLLX421165400405
14Örgryte8134913-46LWLX401347412156
15Östersund813448-46LLXO312032501416
16Varbergs BoIS8116714-74LLLX410346401338

Top Scorers
6
Frederik IHLER (Landskrona)
5
Kalle HOLMBERG (Örebro, 2p)
+1Gustav LINDGREN (Degerfors, 2p)

Pashang ABDULLA (Degerfors)
4+1Edi SYLISUFAJ (Örgryte, 1p)

Robin BOOK (Utsikten, 1p)
3+1Assad AL HAMLAWI (Oddevold, 1p)
+1Ieltsin CAMÕES (Brage)

Filip TRPCEVSKI (Utsikten)

Kofi ASARE (Landskrona)
+1James KIRBY (Sandviken)

Alibek ALIEV (Öster)

Taylor SILVERHOLT (Helsingborg, 1p)
Results
Friday, 17 May 2024
8Trelleborg0-0Helsingborg
8Gefle1-0GIF Sundsvall

14Browning Lagerfeldt
8Utsikten1-1Öster

57Skoglund
90+7Johansson
Saturday, 18 May 2024
8Degerfors4-1Örgryte

22Lindgren
48Sylisufaj
52Moro
80Vukojevic
90+4Vukojevic
8Oddevold1-1Brage

81(p)Al Hamlawi
58Camões
8Skövde AIK1-0Östersund

63Skillermo
Sunday, 19 May 2024
8Landskrona0-0Örebro
8Sandviken3-1Varbergs BoIS

22Junior
46Bitiqi
30Söderberg
68Kirby