ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Premier Liga
FNL | Vtoraya Liga A | 2023/24 | squads | Kubok

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoalsHDA
1443702.567350.69%3927.08%3222.22%

League table
2023/24OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1FK Krasnodar1811522814+1438WWLX98101659342129
2Zenit1811343517+1836WLWX96121989522169
3Dinamo188822922+732XWWW8521116103611816
42Lokomotiv188732923+631WWXW10541151083321413
52Spartak189362724+330WLWW1072117982151015
62Krylia Sovetov188553627+929LWXW9630261192251016
71Rubin188461721-428WLWW9333813951398
83CSKA187743124+728LWLX9621191091531214
9Nizhny Novgorod187381516-124LWLO97111249027312
10Rostov185672429-521OLWL95311799036720
11Fakel185671519-421XOLX9342979225612
12Ural185491828-1019LLWL933311129216716
13Akhmat184591823-517OWXL923412119225612
14FC Orenburg183691928-915XLXL8233101010136918
15Baltika1834111224-1213LOLO93248119027413
16PFC Sochi1832131731-1411XLLL922511139108618

Results
Friday, 8 December 2023
18Lokomotiv2-0Ural
Saturday, 9 December 2023
18Spartak3-0Krylia Sovetov
18Zenit1-0Nizhny Novgorod
18Akhmat0-0Rostov
Sunday, 10 December 2023
18Baltika0-1Rubin
18Fakel1-1Dinamo
18FK Krasnodar1-0CSKA
18PFC Sochi1-1FC Orenburg
Fixtures
Friday, 1 March 2024
19Rostov-Krylia Sovetov
Saturday, 2 March 2024
19CSKA-FC Orenburg
19Zenit-Spartak
19Akhmat-Ural
19FK Krasnodar-Rubin
Sunday, 3 March 2024
19Dinamo-Lokomotiv
19Baltika-PFC Sochi
19Nizhny Novgorod-Fakel

Top Scorers
14Mateo CASSIERRA (Zenit)
8Konstantin TYUKAVIN (Dinamo)
Benjamín GARRÉ (Krylia Sovetov, 4p)
Eduard SPERTSYAN (FK Krasnodar, 5p)
Jhon CÓRDOBA (FK Krasnodar)
Fedor CHALOV (CSKA, 5p)
6Anton ZABOLOTNYI (CSKA, 1p)
Maksim OSIPENKO (Rostov, 4p)
Evgeni MARKOV (Fakel, 2p)
Nayair TIKNIZYAN (Lokomotiv)
Quincy PROMES (Spartak)
5Mohamed KONATÉ (Akhmat, 4p)
Egor GOLENKOV (Rostov)
Ivan SERGEEV (Zenit)
Dmitri VOROBEV (FC Orenburg)
Andrei EGORYCHEV (Ural)
4Mirlind DAKU (Rubin, 1p)
Nikita SALTYKOV (Krylia Sovetov)
Matías PÉREZ (FC Orenburg)
Martin KRAMARIČ (PFC Sochi)
Marcus WENDEL (Zenit)
Fedor SMOLOV (Dinamo, 2p)
Artem DZYUBA (Lokomotiv)
Théo BONGONDA (Spartak)
Maksim GLUSHENKOV (Lokomotiv)
Edgar SEVIKYAN (Nizhny Novgorod)