home
account
help
support
SA logo
FAQ
A to Z

 
Prva Liga

ROUND123456789101112131415161718
192021222324252627282930313233343536

Season archive

GamesGoals1X2
611732.832439.34%1931.15%1829.51%

League table
2019/20OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1Ludogorets9630144+1021WWOW532060431084
2Levski8521177+1017XWWL3201545320123
3Lokomotiv Plovdiv95222114+717WXLW4220855302139
4CSKA94411311+216WXXW522199422042
5Arda94321513+215WWOL522177421186
6Beroe84041513+212LLWW320164520399
7Cherno More8251107+311XOLX513165312042
8Slavia92431213-110OLOX52121010403123
9Botev Plovdiv9234913-49LXWL420255503248
10Dunav Ruse92341015-59OXXL522176401339
11Botev Vratsa92251015-58LLWX5113510411255
121Tsarsko Selo92251015-58LLWX411246511369
131Etar91531013-38LWLX413054502359
14Vitosha Bistritsa8107720-133WLLL4103411400439

Results
Sunday, 1 September 2019
8CSKA2-2Levski
8Botev Vratsa0-1Ludogorets
8Vitosha Bistritsa3-2Tsarsko Selo
Friday, 13 September 2019
9Tsarsko Selo2-3Lokomotiv Plovdiv
9Arda2-1Botev Vratsa
Saturday, 14 September 2019
9Botev Plovdiv0-1CSKA
9Ludogorets2-0Etar
Sunday, 15 September 2019
9Dunav Ruse0-0Slavia
Fixtures
Sunday, 15 September 2019
9Levski-Cherno More
Monday, 16 September 2019
9Beroe-Vitosha Bistritsa
Friday, 20 September 2019
10CSKA-Tsarsko Selo
10Cherno More-Botev Plovdiv
Saturday, 21 September 2019
10Slavia-Levski
10Botev Vratsa-Dunav Ruse
Sunday, 22 September 2019
10Lokomotiv Plovdiv-Beroe
10Ludogorets-Arda

Top Scorers
8Daniel MLADENOV (Etar)
6EVANDRO da Silva (CSKA)
Claudiu KEȘERÜ (Ludogorets, 1p)
5Birsent KARAGAREN (Lokomotiv Plovdiv)
Martin KAMBUROV (Beroe, 1p)
Dimitar ILIEV (Lokomotiv Plovdiv, 2p)
4Valeri DOMOVCHIYSKI (Botev Vratsa, 1p)
Nigel ROBERTHA (Levski)
Rodney ANTWI (Tsarsko Selo)
Ahmed AHMEDOV (Dunav Ruse)
Radoslav VASILEV (Arda)
Todor NEDELEV (Botev Plovdiv)
Davide MARIANI (Levski, 1p)
3PAULINHO (Levski)
RODRIGO Henrique (Cherno More, 1p)
Stanislav IVANOV (Levski)
Ali SOWE (CSKA, 1p)
Elisha SAM (Arda, 1p)
Zoran JOSIPOVIC (Beroe, 1p)
ISMAIL ISA Mustafa (Cherno More)
Marko PERVAN (Botev Plovdiv)
Ivan KOKONOV (Arda, 1p)
PEDRO Miguel EUGÉNIO (Beroe)