ALB flag
ALB
ALG flag
ALG
ARG flag
ARG
ARM flag
ARM
AUS flag
AUS
AUT flag
AUT
AZE flag
AZE
BEL flag
BEL
BIH flag
BIH
BLR flag
BLR
BOL flag
BOL
BRA flag
BRA
BUL flag
BUL
CHI flag
CHI
CHN flag
CHN
COL flag
COL
CRC flag
CRC
CRO flag
CRO
CYP flag
CYP
CZE flag
CZE
DEN flag
DEN
ECU flag
ECU
EGY flag
EGY
ENG flag
ENG
ESP flag
ESP
EST flag
EST
FIN flag
FIN
FRA flag
FRA
GEO flag
GEO
GER flag
GER
GRE flag
GRE
HUN flag
HUN
IRL flag
IRL
IRN flag
IRN
ISL flag
ISL
ISR flag
ISR
ITA flag
ITA
JPN flag
JPN
KAZ flag
KAZ
KOR flag
KOR
LTU flag
LTU
LVA flag
LVA
MDA flag
MDA
MEX flag
MEX
MKD flag
MKD
MLT flag
MLT
MNE flag
MNE
NED flag
NED
NIR flag
NIR
NOR flag
NOR
PAR flag
PAR
PER flag
PER
POL flag
POL
POR flag
POR
QAT flag
QAT
ROU flag
ROU
RSA flag
RSA
RUS flag
RUS
SCO flag
SCO
SRB flag
SRB
SUI flag
SUI
SVK flag
SVK
SVN flag
SVN
SWE flag
SWE
TUR flag
TUR
UKR flag
UKR
URU flag
URU
USA flag
USA
VEN flag
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Erovnuli Liga
Erovnuli Liga 2 | latest | squads | Sakartvelos tasi

ROUND123456789101112131415161718
192021222324252627282930313233343536

Season archive

GamesGoals1X2
1804722.628647.78%4022.22%5430.00%

League table
2019OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1Dinamo Tbilisi3623677031+3975WWWW18132337171810443314
2Dinamo Batumi3621785731+2670LWWL1812513215189272516
3Saburtalo3621786736+3170WWWL1813413711188373025
4Lokomotivi36174154446-255WWLW188372026189182420
5Chikhura361211134844+447WLWW1887329191844101925
61Torpedo Kutaisi36128165354-144LWXL187383127185582227
71Dila Gori361110154044-443XLXW1885522151835101829
81Rustavi36911164056-1638XLLL187471924182792132
91Sioni36108183880-4238LLLW1882823361826101544
10WIT Georgia3648241550-3520LLLL182511725182313825

Results
Sunday, 1 December 2019
36Dinamo Tbilisi2-0WIT Georgia
36Lokomotivi2-1Dinamo Batumi
36Torpedo Kutaisi1-2Chikhura
Play-offs
Thursday, 5 December 2019
l1Sioni0-0Samtredia
l1Telavi1-0Rustavi
Fixtures
Play-offs
Wednesday, 11 December 2019
l2Samtredia-Sioni
l2Rustavi-Telavi

Top Scorers
20+1Levan KUTALIA (Dinamo Tbilisi, 4p)
17
FLAMARION Jovino (Dinamo Batumi, 3p)
16+2Irakli SIKHARULIDZE (Lokomotivi, 1p)
13
Budu ZIVZIVADZE (Torpedo Kutaisi, 3p)
12
Levan SHENGELIA (Dinamo Tbilisi, 2p)

Nodar KAVTARADZE (Dinamo Tbilisi)
10
Lasha SHINDAGORIDZE (Saburtalo, 2p)

Giorgi DIASAMIDZE (Saburtalo)
9
Bidzina MAKHAROBLIDZE (Lokomotivi)

Jaba UGULAVA (Sioni, 3p)
8
Beka KAVTARADZE (Rustavi, 4p)

Giorgi KOKHREIDZE (Saburtalo, 1p)

Ognjen ROLOVIĆ (Saburtalo)

Mikheil SARDALISHVILI (Chikhura, 2p)

Alvin FORTES (Dila Gori, 3p)

Nika NINUA (Dinamo Tbilisi, 1p)
7
Guram GOSHTELIANI (Dila Gori)

Temuri SHONIA (Lokomotivi, 1p)

Zaza TSITSKISHVILI (Torpedo Kutaisi)

Davit KIRKITADZE (Lokomotivi)
6+1Giorgi GABEDAVA (Saburtalo)

Jambul JIGHAURI (Dinamo Batumi)

Tornike KAPANADZE (Torpedo Kutaisi)

Vili ISIANI (Sioni)

Vladimir DVALISHVILI (Dinamo Batumi)

Giorgi KORIPADZE (Chikhura, 6p)

Zurab MUSELIANI (WIT Georgia, 2p)